Jdi na obsah Jdi na menu
 


DEHTOVÉ MÝDLO

dmydlo.jpg

 

Dehet je přírodní léčivý prostředek, který používali naši předci. Získává se z kůry břízy, která je považována za zelenou lékárnu. V současnosti je březový dehet používán k léčení také ve formě dehtového mýdla.

Březový dehet je produkt suché destilace svrchní části březové kůry. Je to hustá mazlavá tekutina specifického zápachu tmavé barvy. Má dezinfekční, insekticidní i dráždivé (povzbudivé účinky), ve slabých koncentracích (3-5%) působí regeneračně na kožní epitel. Je součástí různých mastí a kosmetických prostředků.

Dehtové mýdlo obsahuje 10% březového dehtu. Je to levný a kvalitní přípravek pro boj s různými kožními nemocemi, od obyčejných pupínků (akné) po lupénku (psiorázu).

Další použití dehtového mýdla:

- odstranění vší a hnid

- nemoci pokožky hlavy - seborea, alergie

- akné, ekzémy, dermatitida

- plísňové onemocnění nohou

- intimní hygiena

- prevence chřipky

Při infekčních onemocněních kůže dehet obsažený v mýdle odstraňuje infekci - viry, plísně, bakterie. Mýdlo také pomáhá zbavit se vřídků, dezinfikuje kůži, zlepšuje cirkulaci krve. Odstraňuje záněty a zlepšuje barvu obličeje. Obličej myjeme nejlépe na postižených místech. Kůra trvá nejméně dva týdny. Při používání mýdla se vyvarujte použití agresivních kosmetických přípravků na bázi alkoholu apod. Nezapomínejte také po použití intenzivně hydratovat pokožku.

Po ukončení kůry se další každodenní použití nedoporučuje. Postačuje mýdlo použít několikrát měsíčně jako prevenci.

Jako doplnění léčby se doporučuje:

- dehtové mýdlo při lupénce ulehčuje průběh nemoci, snižuje intenzitu příznaků

- na seboreu použít s opatrností, vše závisí na individuální reakci organismu

- při demodexu likviduje demodexové roztoče, odstraňuje svědění a obnovuje poškozenou kůži

- pro snížení nadměrného pocení normalizuje činnost potních žláz (nohy, podpaží)

- při plísni nohou

 

Mýdlo lze také použít při traumatických poškozeních kůže, omrzlinách, proleženinách, trhlinách na patách.

Pro ozdravení pokožky hlavy, při zvýšené produkci kožního tuku, proti zánětům folikul, vypadávání vlasů, lupům myjeme mýdlem také hlavu. Kůra trvá od dvou týdnů do dvou měsíců, podle stupně poškození. Pro prevenci poté postačí umýt hlavu mýdlem dvakrát měsíčně.

Mýdlo se používá také při intimní hygieně, v gynekologii jako prevence bakteriálních a plísňových onemocnění pohlavních cest.

Dehtové mýdlo proti vším

Samostatné téma je použití mýdla pro odstranění vší. Abychom dosáhli náležitého výsledku, je třeba nemalého úsilí. Dehet je ale absolutně zdraví neškodný, na rozdíl od umělých insekticidů.

Mýdlo se důkladně nanese na hlavu a vlasy a nechá se deset minut působit. Po opláchnutí je nezbytné vlasy vyčesat patřičným hřebenem. Kůru je nutno několikrát opakovat v intervalu 2-4 dnů. Pro zvýšení účinku je možné udělat vlasovou masku - namydlit vlasy, zabalit do polyetylenu na jednu hodinu.

NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY DEHTOVÉHO MÝDLA

prostředek nelze použít:

- při alergiích - nelze ho nazvat hypoalergením

- na suchou, tenkou kůži se sklonem k podráždění

- na suché, slabé vlasy s roztřepenými konci

ZÁVĚR

Mýt se dehtovým mýdlem nelze více, jak dvakrát denně, protože silně vysušuje pokožku. Omývat lze všechny části těla. Prostředek se používá pro boj s kožními nemocemi, včetně infekčních, a také s parazity - vši a mikroskopičtí roztoči.