Jdi na obsah Jdi na menu
 


KVÁSKOVÝ CHLÉB - fotorecept

To, že je chleba základní potravina, je všeobecně známo. To, že ho v běžné síti prodejen nekoupíte, bohužel taky. V regálech najdete spoustu bochánků, které se tak tváří, ale v drtivé většině je to jenom nadýchaná hmota plná stabilizátorů, zlepšovačů, barviv, recyklátů a kdoví čeho ještě. Takového výrobku se určitě nenajíte, vašemu zdraví neprospěje, ale zaručeně po něm přiberete.

Všichni ti, kteří tuto informaci již dávno zaznamenali, a není jim lhostejná, snaží se situaci řešit pečením vlastního chleba v domácích podmínkách. Není to úplně jednoduché a zabere to čas. Proto to spousta z nás po pár nezdarech vzdala. Nabídnu vám možnost, jak se s tím poprat.

Ručně uhnětený, na ošatce kynutý, v peci (troubě) upečený chleba, je ten nejlepší způsob přípravy, jaký může být. O tom není pochyb. Ale pracující, uhnaný člověk, to prostě nedá. Nemá na to čas. Pečení takového chleba je totiž minimálně cca osmihodinový proces.

Čirou náhodou mi asi před rokem spadlo do klína řešení. Známá, která se zabývá pečením všeho možného spoustu let, mi poradila domácí pekárnu s vlastním, nastavitelným programem. Hledal jsem tehdy nějaké alternativy, ale nenašel. Zakoupil jsem tedy doporučenou pekárnu UNOLD Backmeister 68511, a od té doby chleba nekupuju.

Nejzásadnější na této pekárně je, že lze nastavit pečící program v délce téměř osmi hodin, a to už k upečení kváskového chleba stačí. Nabízím vám mnou vyzkoušený recept, návod na kvásek najdete v závěru.

Začneme tím, že alespoň 2 hodiny před zaděláním vytáhneme kvásek z lednice a necháme ho stát v pokojové teplotě.

Do pečící nádoby vlejeme 350 ml vlažné vody, postavíme na váhu, váhu vynulujeme. Dávka vody by měla být přesná.

20161025_080750.jpg

Přidáme 260g kvásku

20161025_080851.jpg

20161025_081047.jpg

Dále 300g žitné chlebové a 360g pšeničné chlebové mouky, tyto váhy jsou variabilní, klidně můžete přidat žitné a ubrat pšeničné v rozmezí +-100g. Pozor! Pokud zvyšujete dávku žitné mouky, musíte přidat i trochu vody, aby se vám pekárna při hnětení "nezavařila". Kolik vody přidat, je třeba vyzkoušet.

20161025_081729.jpg

Celková váha hmoty bez vody je tedy 920g

20161025_081835.jpg

Nakonec přidáme koření: 2 čajové lžičky soli, 2 čajové lžičky kmínu.

20161025_082136.jpg

Vložíme nádobu do pekárny a nastavíme délku programu na co nejdelší čas. V tomto případě 7 hodin 37 minut. Tento čas se nám uloží, není třeba ho nastavovat pokaždé.

Po ukončení přípravy je nutno doplnit kvásek – viz. níže

20161030_164947.jpg

Po uplynutí určeného času vyjmeme nádobu (pozor, pálí to!), vyklepneme chleba, vyjmeme háky.

20161030_165016.jpg

Celý proces přípravy nám zabere nejvýš 20 minut. Potom už jen hlídáme čas ukončení programu. Osobně „peču“ přes noc – zadělávám v deset, vyklepávám v půl šesté.

Po vychladnutí je třeba chleba uskladnit. V žádném případě chleba neskladujeme v v igelitu nebo plastovém boxu! Balíme ho do více vrstev plátna, nejlépe lněného. Buď použijeme utěrky (ty bývají lněné), nebo lépe v čistém plátnu, popřípadě ve z více vrstev ušitém pytlíku. To, do čeho chleba balíme, pereme v čisté vodě, nebo za použití jádrového mýdla. Kombinace s vyvářkou je u lnu samozřejmě možná.

KVÁSEK:

Receptů na kvásek najdete všude dost, zde je můj.

Používám čtyři omniovky 0,7 l , které točím na každodenní pečení. Dvě omniovky, z nichž použiju kvásek, musím po zadělání chleba doplnit – zhruba 3 polévkové lžíce žitné mouky do každé, opatrně dolít vodou a důkladně promíchat do hustoty řídkého těsta. Poté hned vložíme zpět do lednice. Kvásek v tomto stavu vydrží cca 5 dní. Pokud ho nepoužijeme, musíme přidat mouku a vodu, znovu promíchat. Jinak se „zvrhne“.

Pokud kvásek zakládáme, použijeme stejný postup: 3 polévkové lžíce do prázdné sklenice rozmíchat s vodou do správné hustoty, uložit v pokojové teplotě, sledovat až se „rozjede“ . Vše opakujeme do doby, než dosáhneme požadovaného množství. Hotový kvásek uložíme do lednice.

Všechny popsané procesy si upravíte dle vlastních potřeb a podmínek.