Jdi na obsah Jdi na menu
 


OSVĚTIMANY

Pro návštěvníky stránek ze vzdálenějších koutů naší země, kteří mají zájem o více informací o místě, kde se nachází naše prodejna, je zde stručná vizitka.

 

Osvětimany – to je krásný kousek Moravy. Jsou k tomu předurčeny svou polohou na jihovýchodním úpatí Chřibů – vrchoviny v severozápadním cípu Moravského Slovácka. Mimořádných věcí je tu spousta, ale největším lákadlem je bezesporu nádherná příroda.

Hlavním vodním tokem, který protéká celým katastrem, je potok Hruškovice, pramenící ve žlebu pod Novou loukou v Osvětimanském polesí. Ostatně les zaujímá celou severní část katastru a je naší chloubou. Je to les smíšený, hospodářský, převážně listnatý, s nejvyšším bodem okolo 530 metrů nad mořem. Při procházce zde narazíte na četná skaliska, hluboká údolí i náhorní plošiny, množství pramenišť, studánek a potůčků. V létě jsou jeho okraje pravidelně posety dětskými tábory, je protkán sítí kvalitních turistických stezek a cyklotras. Ty jsou v zimním období, když to sněhové podmínky dovolí, využívány k výletům na běžkách. Pokud zmiňujeme zimní sporty, je na místě zdůraznit, že zde máme i lyžařský areál s přiléhajícími sportovišti pro letní vyžití.

Jižní část katastru je již převážně zemědělsky využívaná pahorkatina a při popisu naší krajiny nelze vynechat ani několik vodních ploch. V nejbližším okolí městyse, kde zůstaly pozemky s pozůstatky tradičního maloplošného zemědělského hospodaření, je několik viničních tratí, kde zbylých několik místních vinařů v potu tváře dobývá lahodný mok. V těchto lokalitách se také můžete setkat se zbytky populací původních obyvatel našich polí, kteří jsou zde chráněni na ostrůvcích vinic, políček, sadů a luk před devastačními účinky těžké zemědělské techniky a tunami agrochemikálií.

Z výše uvedeného vyplývá, že naše okolí je velmi ceněnou rekreační oblastí, což dokazuje existence několika chatových kolonií.

Vrátíme-li se ke zdejšímu podnebí, což je velmi důležitá část charakteru naší krajiny a podmínka rozmanitosti našeho života, zažijete u nás vše. Díky svojí poloze se v Osvětimanech střídají jak přímořské, tak kontinentální podnební vlivy. Takže si u nás užijete v zimě drsných mínus dvacet, a v létě úmorných skoro čtyřicet. Jediné, co si u nás neužijete, je déšť – srážek je u nás bohužel dost málo a to znamená, že naše lesy nejsou zrovna houbařským rájem.

Aspoň donedávna to tak bylo............

 

V závěru se ještě dotkněme jistě nezvyklého názvu obce. Je opředen různými legendami. Jedna tvrdí, že se u nás na své pouti zastavil sv. Metoděj, a požehnal místním: "Bog osvěť ty many" - "Bože osviť je, ukaž jim cestu". Postava sv. Metoděje je také úzce spjata s místní kulturní památkou, horou sv. Klimenta.

Druhá, poněkud prostší verze si jen pohraje se slovanským jazykem – "Osvěť tumany – osviť mlhu – světlo v mlze". A ono skutečně, když je všude dokola mlha, u nás není. Nakonec, obě verze ve své podstatě vyjadřují to stejné.

 

Ať je to jak chce, dost možná, že se Vám při návštěvě u nás "rozsvítí", ale každopádně své cesty nebudete litovat.

 

Náhledy fotografií ze složky Osvětimany