Jdi na obsah Jdi na menu
 


O chloru

27. 11. 2016

CHLOR

je známý chemický prvek v podobě žluto-zeleného plynu, v Mendělejevově tabulce pod značkou Cl. Tvoří ho dva atomy.

Chlor může reagovat téměř s jakoukoli tekutinou, kromě kyseliny sírové. Chlor je součástí všech živých organismů, jeho ionty mají optimální velikost pro průnik buněčnou membránou.

Chlor je využíván v různých odvětvích průmyslové výroby, v potravinářství má označení E925. Má celou řadu vlastností a je absolutně univerzální látkou. Sám o sobě je chlor bezpečný, ale stačí reakce s tekutinou, a takovou chlorovanou vodou se můžete regulérně otrávit. Proto se krajně nedoporučuje pít vodu z vodovodu.

Chlor má zhoubný vliv na potraviny, které denně jíme, léčebné preparáty a různé potravní doplňky.

Voda z vodovodu může být nebezpečná nejen k vnitřnímu, ale i k vnějšímu užití – sprcha i vana jsou toho příkladem. Částice látky lehce pronikají přes kůži, to může mít za následek svědění, křeče nebo suchost kůže. Pokud se rádi paříte ve sprše, vdechujete škodlivé látky s párou a můžete si přivodit astma nebo bronchitidu.

 

Podtrženo, sečteno:

Pokud jsme se v rámci „pokroku“ už rozhodli, že nebudeme tahat vodu ve vědrech ze studny, umývat se v neckách, potoku, řece nebo rybníku, musí nám voda do pohodlí domova nějak dotéct. Aby v těch trubkách neshnila, musí být mírně otrávená chlorem. To ovšem neznamená, že tu otrávenou vodu musíme pít. Existují možnosti, jak se chloru z vody zbavit, popsané na těchto stránkách. Tak to čiňme, protože rozhodně neplatí, že chlor v malých dávkách neškodí v jakémkoli množství.