Jdi na obsah Jdi na menu
 


Co je šungit?

10. 7. 2016

– nazývaný také aspid, lidit, paragon, fullerit -

- je předprvohorní hornina, která zaujímá svými vlastnostmi a složením místo mezi antracitem a grafitem. Vyskytuje se v barvě černé, tmavě šedé a hnědé. Vytvořil se z organických usazenin na dně sladkovodních ploch. Časem tlakem zpevnil, v důsledku čehož se vytvořil atomizovaný beztvarý uhlík v podobě jen pro šungit charakteristických globul – fullerenů. Jedinečnost molekuly fullerenu je v tom, že se jedná o organickou molekulu. Krystal, který je tvořen molekulami fullerenu – nazývaný „fulerit“- je krystal, který se jeví spojovacím článkem mezi organickou a neorganickou hmotou.

Hornina má sorbční a katalyzační vlastnosti. Obsah uhlíku v šungitu se pohybuje od cca 30 do 90 procent.

Na vznik šungitu nepanuje jednotný názor. Dodnes mnozí specialisté považují šungit za vědeckou záhadu.

Hlavní zásoby šungitů se nacházejí na severozápadě Ruska – v Karelii. Zde se také nachází šungitové lázně, založené v 18. století Petrem Velikým. Léčí se zde hlavně děti.

 

ŠUNGIT je jeden z nejunikátnějších kamenů s ozdravnými vlastnostmi. Je základem mnohých kosmetických přípravků a léčivých preparátů, které se úspěšně používají k ozdravení organismu. Existuje mnoho účinných metodik léčby šungitem. Pomocí šungitu lze léčit cukrovku, srdečně-cévní onemocnění, nemoci trávicího traktu, horních cest dýchacích, jater, kloubů a páteře, kůže. Normalizuje krevní tlak, odstraňuje bolesti hlavy, nespavost, syndrom chronické únavy.