Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hydrokolonoterapie: mýtus o čistotě

Očištění organismu je velké téma posledních let. Ne, že by se dříve tyto věci nepraktikovali, ale jistě ne v takovém "průmyslovém" rozsahu, jako dnes.

Hlavní cíl - věhlasný "odpad". Při rozhovorech s patology na toto téma mne tito žádali - ať všichni ti, kteří píší a mluví o nečistotách v organismu a o nezbytnosti se jich zbavit ukáží, jak to zlo vypadá. Ale jejich prosbu zatím nikdo nevyslyšel.

Naproti tomu čistí všechny napravo, nalevo. Buď pacienty, nebo sebe, v závislosti na společenské aktivitě. A jedna z nejpopulárnějších používaných metod je - hydrokolonoterapie. Je těžké najít medicínské centrum, které nenavrhuje vypláchnout střevo pořádným množstvím vody. Přitom je to podáváno jako současná metodika, široce používaná v celém světě, a vysoce efektivní při řadě nemocí.

Nu což. Pojďme to tedy rozebrat popořádku. Hned na začátku si řekněme, že hydrokolonoterapie je uměle vytvořenou metodikou, v podstatě se jedná o obyčejný klystýr.

Základní zpracování potravy na stavební materiál probíhá v tenkém střevě. Potom kaše prochází přes speciální záklopku do tlustého střeva. Tlusté střevo plní roli odstředivky - ždímá vodu z natrávené potravy-kaše. Mimo jiné se zde vstřebávají ve vodě rozpustné vitamíny, mastné kyseliny, uhlohydráty z rostlinné vlákniny.

Z anatomického hlediska tvoří tlusté střevo - slepé střevo s apendixem, vzestupný, příčný a sestupný tračník, esovitá klička, konečník. Na své pouti břišní dutinou tlusté střevo dvakrát mění směr o 90°. Mějme tuto informaci na paměti a hledejme definici hydrokolonoterapie. Nejčastěji se setkáváme s následujícím:

"Hydrokolonoterapie je bezpečným, postupným promýváním tlustého střeva očištěnou vodou, bez použití chemických látek. Hydrokolonoterapie je přirozená procedura, která nenarušuje přirozený mechanismus fungování tlustého střeva."

Promiňte, od které doby je zavádění vody do řitního otvoru přirozenou procedurou? Kdy, a za jakých okolností k tomu dochází v přírodě?

Dále, bez použití chemických látek. Opět lež. Používají bylinné výluhy i kávu, různé fermenty a kdoví co ještě - dozvíme se na jakémkoli hydrokolonistickém webu.

Vzpomeňme záhyby tlustého střeva - aby bylo možno bezpečně zavést sondu, je nutné mít, zaprvé, dostatečné vzdělání (pro přesnou znalost umístění záhybů), a zadruhé, dostatečnou zkušenost. Vždyť zavést pružnou hadici do neméně pružného střeva se jeví jednoduché jenom zpočátku.

Velmi často kliniky a salony, inzerující hydrokolonoterapii, používají odkaz k historickým kořenům. Třeba v tomto duchu: "Léčení střeva a jeho vysoká účinnost jsou známy z dávných dob. První záznamy o promývání střeva byly nalezeny na egyptském papyru. Hypokrates i Galén také doporučovali používat hydrokolonoterapii k léčení. V té době promývání prováděli pomocí dutého rákosu."

Cha cha. První "cha" se vztahuje ke starému Egyptu. Víte, kde vznikl mýtus o tom, že "všechny nemoci záčínají ve střevě"? Právě v časech faraonů. Egypťané balzamovali mrtvé, ale žrecům se nedostávaly mrtvoly čerstvé, ale lehce odleželé. A co viděli balzamovači? To samé, co dnešní patologové - rozklad střev. To je normální proces. A tak egypťané sestrojili toto logické spojení: "kal - rozklad - smrt", a přenesli ho na živého člověka. V současnosti se tento chybný pohled přeměnil v teorii střevních toxinů a nauku o "nečistotách", kterých se je nutno co nejdříve zbavit - promýváním shora (pitím minimálně dvou litrů vody denně) i zespodu.

Druhé "cha" se týká dutého rákosu. Jak jsem již zmínil, tlusté střevo je zařízeno záhyby v úhlu 90°, přičemž délka labyrintu může být až dva metry. Bylo by zajímavé vidět proces zavádění rákosu, nejlépe na tom, kdo to napsal. V daném případě mluvíme o klystýru, a vůbec ne o hydrokolonoterapii - mezi těma pojmy je bytostný rozdíl.

Klasický klystýr - to je zavedení vody do konečníku, do hloubky 20-30 centimetrů. To, co dnes mají za hydrokolonoterapii, se vždy nazývalo "střevní sprchou", i když v podstatě je to taky klystýr. U této střevní sprchy je několik málo indikací, a působivý seznam kontraindikací.

INDIKACE:

- příprava k chirurgickému zákroku ve střevě

- příprava na kolonoskopii

- chronické zácpy, doprovázené tvorbou kalových kamenů

KONTRAINDIKACE:

- těžké kardiologické onemocnění

- aneurysma aorty a velkých cév

- těžká anémie

- střevní krvácení

- perforace střev

- hemeroidy

- cirhoza jater

- rakovina tlustého střeva nebo konečníku

- těhotenství (16 týdnů a víc)

- nedávná operace orgánů břišní dutiny

- ledvinová nedostatečnost

- zánět tlustého střeva

- Crohnova choroba

- divertikulóza

- nekontrolovatelná arteriální hypertenze

- silné ztráty krve

Jaký výsledek dostaneme, pokud srovnáme oba seznamy? Pokud chceme hydrokolonoterapii mocí mermo podstoupit (třeba když máme zbytečné peníze), musí ji provádět pouze lékař po předchozím důkladném vyšetření.

CO JE NUTNO JEŠTĚ ZDŮRAZNIT.

V tlustém střevě žije okolo 500 druhů bakterií, nazvaných normální střevní mikroflórou. Soubor mikroorganismů je u každého jedince unikátní a formuje se velmi dlouho - léta.

Tato mikrofloóra plní několik nesmírně důležitých funkcí: syntézu vitamínů (B1, B2, B6, B12); syntézu fermentů (enzymů); účastní se při výměně stereoidů; zabezpečení místní imunity a kolonizační rezistence trávícího traktu. Poslední funkce s krkolomným názvem se dá jinými slovy vyjádřit jako - "nepustit cizí mikroby do střev". A pokud přece jen proniknou, tak spojený bakteriální kolektiv je prostě vyžene.

Nejdůležitější pro mikroflóru tlustého střeva je dynamická rovnováha. A ta se 45 minutovým pumpování vody pod tlakem do něj narušuje. Zvláště, pokud tuto "očistu" provádíte pořádně. Obnova neprobíhá, takže se množství a kvalita "osídlení" neustále snižuje. A jak známo, svaté místo pusté nezůstane. Na vypláchnuté místo přicházejí jiní, "imigranti", jejichž vyhnání už není v silách výrazně zmenšeného bakteriálního kolektivu. Probíhá "revoluce" a začínají problémy s tlustým střevem. Právě ty, proti kterým se preventivně hydrokolonoterapie provádí. Samozřejmě, po proceduře předepisují preparáty s bifidobakteriemi nebo laktobacily. Jenomže jsou bez užitku. Bakterie obsažené v těchto prostředcích se ve střevě neujímají a nerozmnožují.

Není vcelku moc jasné, proč vyvolávat revoluci, pokud je i bez toho vše v pořádku? Kdo vyslovil diagnózu "střevní disbakterióza"? Navrhuji vzít si Mezinárodní klasifikaci nemocí a najít v dokumentu tuto diagnózu. A potom se poptat na původ disbakteriózy gramotných gastroenterologů.

Jen pár slov o efektivitě. Uprostřed známých - jak reálných, tak virtuálních, se našlo 12 jedinců, kteří na sobě vyzkoušeli hydrokolonoterapii. Všichni ženského rodu, stáří 24-28 let. Uznávám, že výběr není reprezentativní, ale je to určitě lepší, než nic.

Všechny lehli pod klystýr na vlastní přání, přejíc si ozdravení, omlazení, napnutou a čistou kůži a další příjemnosti. Bez zvláštních následků terapii přežily dvě dámy, nicméně žádaného výsledku se dosáhnout nepodařilo. U osmi dosáhla ztráta váhy po "výplachu" od 3 do 6 kilogramů (což je díky mechanickému čištění pochopitelné), ztracené kilogramy se vrátily do tří týdnů. Téměř všechny si stěžovali na točení hlavy, slabost a zničenost, kterou pociťovali po terapii. Je to pochopitelné: nechat do sebe nalít dvě vědra vody a ještě přes alternativni otvor - s takovým stresem se kdejaký organismus jen tak nesrovná. Jedna slečna popsala stav jednoduše - jak po divoké pitce. Čtyři trpěli střevními kolikami, přičemž jedna se musela obrátit na gastroenterologa a dost dlouho se léčit.

Aby si člověk jen tak, z rozmaru, absolutně dobrovolně zařizoval problémy - víte, to zavání psychiatrií. Celkově se většina nepříjemností s tlustým střevem, na které "medicínská centra a salóny" doporučují hydrokolonoterapii, řeší korekcí diety. Pravda, najít gramotného dietologa je značně složitější, než kliniku, která se snaží vydělat na klystýru - pardon, na hydrokolonoterapii.

zdroj medportal.ru