Jdi na obsah Jdi na menu
 


OSTEOCHONDRÓZA

12. 1. 2017

Osteochondróza páteře - příznaky příčiny a léčení

Osteochondróza je onemocnění páteře, při kterém jsou postiženy meziobratlové ploténky (pružné chrupavčité destičky) a další tkáně páteře. Považuje se za hlavní příčinu bolestí v zádech. V ploténkách probíhá distrofický proces (porucha látkové výměny), následkem čehož dochází k "scvrkávání" páteře  a jejich zmáčknutí. Vzniká bolest, objevuje se otok. Léčením se zabývá neurolog nebo ortoped. Osteochondróza je označována jako chronické onemocnění. Tato nemoc je velmi rozšířena a vyskytuje u většiny lidí starších 40 let. První příznaky nemoci se objevují už po dvacátém roku života.

 

Jak se rozvíjí osteochondróza

Páteř je tvořena obratly, mezi kterými se nachází pružné meziobratlové destičky (ploténky). Páteř zpevňují, dělají ji pružnou a pohyblivou. Každá ploténka je tvořena z rosolovitého jádra, které je uvnitř vazivového prstence. Shora i zespodu je chrupavka.

Při osteochondróze je narušena látková výměna a krevní oběh v páteři. V počátečním stádiu ztrácejí ploténky pevnost a pružnost, vysychají, snižuje se jejich výška. Vazivový prstenec přestává snášet zátěž na páteř, začíná vyhřezat a praskat. Při prasknutí vazivového prstence dochází k tvorbě meziobratlové kýly. Osteochondróza může vést ke zkřivení páteře a ztrátě hybnosti.

Po 45. roku života přestávají ploténky akumulovat vodu. Stávají se méně pružnými a mají tendenci ke zplošťování – mohou vyhřeznout za hranici páteře. Tento jev se nazývá meziobratlová kýla – nejnebezpečnější stadium se nazývá radikulitida.

Ve zralém věku dochází k narušení látkové výměny a rozvoji nemoci v důsledku špatného prokrvení v oblasti plotének. Příčinou  jsou svalové křeče v zádech, které ztěžují cirkulaci krve - tkáním se nedostává kyslíku a výživných látek, rozvíjejí se degenerativně-distrofické procesy. Svalové křeče stahují páteř a způsobují stálou zátěž na ploténky. Na rozdíl od vertikální zátěže při chůzi, která mizí ve spánku, svalové křeče stahují páteř i v noci. Dochází k postupnému zmáčknutí plotének a rozvoji osteochondrózy.

Ve věku 60-ti let a starším je osteochondróza spojena s narušením látkové výměny ve vodě rozpuštěných solí a celkovým stárnutím organismu. Výsledkem je vysychání a ztenčování plotének. Nejvíce postiženo je rosolovité jádro ploténky. Podle míry rozvoje nemoci se vůle mezi obratli zmenšuje a všechny se k sobě přibližují (proto se ve stáří člověk "zmenšuje"). To je příčinou skřípnutí nervových kořínků mezi obratli a vznikají bolesti, ostré bolestivé syndromy a zánětlivé procesy.

 

Příčiny

Naše páteř je nastavena pro aktivní způsob života, potřebuje přiměřenou zátěž. V případě přetížení dojde k poškození. K základním příčinám osteochondrózy patří:

- úrazy a vrozené defekty páteře

- genetické předpoklady

- narušená látková výměna, otylost

- infekční nemoci

- stárnutí organismu

- neustálé přetěžování páteře v důsledku sportovní činnosti nebo těžké fyzické práce

- působení chemických látek

- časté působení vibrací (řidiči)

- ploché nohy

- narušení držení těla

 

Rizikové faktory pro vznik osteochondrózy:

- nesprávná strava, nadváha

- neaktivní způsob života

- práce s počítačem a stálé řízení automobilu

- kouření

- náročné halové sporty

- nesprávné držení těla

- prochlazení

- nevhodná obuv, vysoké podpatky

- trvalý stres

- slabé zádové svalstvo (chybí svalový korzet)

- zkřivení páteře

- dlouhodobý pobyt v nepohodlné poloze

- zvedání a přenášení těžkých věcí

- narušení látkové výměny (v organismu chybí fosfor, vápník, hořčík, zinek a dalších potřebných vitamínů a mikroelementů)

- celkové prochlazení organismu

- nervové otřesy, stres

- narušení hormonální rovnováhy

- aktivní a silové druhy sportu

- časté a ostré změny polohy trupu

- posuny, ústřely a další druhy úrazů páteře

- špatné klimatické podmínky, které mají zhoubný vliv na meteo-senzitivní jedince

 

Druhy osteochondrózy:

rozlišuje se několik druhů

1. osteochondróza bederní části - nejrozšířenější druh onemocnění. Odůvodňuje se vysokou zátěží bederní části páteře. Může způsobit skoliózu a meziobratlovou kýlu.

2. osteochondróza krční části - druhý nejrozšířenější druh. Vzniká při kancelářské práci a řízení motorových vozidel. Osvalení krční části je slabě rozvinuté, a proto může i při malé zátěži dojít k posunu obratlů.

3. osteochondróza hrudní části - setkáváme se s ní nejméně často, protože hrudní část páteře je nejméně pohyblivá a dobře chráněna žebry a svalovým korzetem. Osteochondróza hrudní páteře bývá často následkem skoliózy. Nemoc se obtížně diagnostikuje, symptomy je snadné zaměnit s příznaky jiných nemocí.

4. rozšířená je i osteochondróza postihující více částí páteře.

 

Symptomy osteochondrózy

Obecné symptomy osteochondrózy jsou bolest, znecitlivění, svalová slabost končetin. Symptomy mají charakteristické vlastnosti v závislosti na tom, která část páteře je postižena.

-bolesti hlavy (migrény), počínající v oblasti zátylku a rozšiřující se do spánkové a temenní oblasti

-svalové křeče

-znecitlivění dolních končetin

-tupá bolest v končetinách

-bolesti šíje zesilující při libovolném pohybu

-syndrom páteřní tepny

-točení hlavy, ztráta vědomí

-„mušky“ a barevné skvrny před očima

-bolestivé pocity na srdci a jemu blízkých orgánech

-mezižeberní neuralgie

-ukládání solí v těle

-zábnoucí nohy

-mravenčení a píchání v zádech

-suchá, šupinatá kůže

-křeče chodidel

-zvýšené nebo snížené pocení

-oslabená termoregulace kůže dolních končetin atd.

 

Bederní část:

Základní zátěž těla je naložena na bederní části páteře a nejvíce trpí sedavým způsobem života. Zejména proto jsou příznaky tohoto typu osteochondrózy nejčastějším jevem na celém světě.

- neustálá tupá nebo ostrá bolest v bederní části

- bolest zesiluje při fyzické zátěži nebo pohybu

- bolest může postupovat do kříže, nohou, pánevních orgánů

- je narušena citlivost nohou

- postižený se často nemůže otáčet a naklánět, vyhledává polohu, ve které cítí nejmenší bolest

- svalová slabost nohou, znecitlivění palců nohou

- narušení funkcí pohlavních orgánů, močových cest a tlustého střeva (inkontinence, problémy s defekací, erekcí)

 

Krční část:

Osteochondróza krční části se má za nejvíce nebezpečnou. Krční obratle vynikají vysokou mobilitou a nestabilitou, šířka páteřního kanálu je v této části minimální. Navíc tudy prochází krční artérie zásobující mozek. Skřípnutí krčních obratlů způsobuje bolest a svalové křeče. V důsledku toho je krční tepna svaly stlačována a je omezováno zásobení mozku krví. To se projevuje bolestmi hlavy (převážně v zátylku), poruchami zraku, točením hlavy, nestabilním krevním tlakem, zhoršením paměti, problémy srdečně-cévního a dýchacího systému, sluchu, koordinace.

- bolesti hlavy, které zesilují při pohybu a nepolevují po užití analgetik

- točení hlavy při prudkém pohybu hlavy

- bolestivý syndrom v rukou, nohou, ramenou a hrudníku

- "mušky" a barevné skvrny před očima

- zhoršení zraku a sluchu, zvonění v uších

- občasné znecitlivění jazyka, změna hlasu

 

Hrudní část:

- bolesti na hrudi a mezi lopatkami, při zvedání rukou, náklonech

- bolest je pociťována silněji v noci, při nachlazení, otáčení, velké fyzické zátěži, při hlubokém              nádechu a výdechu

- znecitlivění různých částí kůže, mravenčení

- svrbení, pálení, pocit studených nohou

- bolest mezi žebry při chůzi

- pocit, jakoby byla hruď stažena obručí

 

Stadia osteochondrózy

V počátečním stadiu ploténky ztrácejí pružnost, zmenšuje se jejich výška, začínají vyhřezat. Postižený pociťuje po ránu lehkou strnulost v zádech.

Další fází je bolestivý syndrom v páteři. V této etapě se objevují trhliny ve vazivovém prstenci, obratle začínají být nestabilní. Nástup osteochondrózy způsobuje silnou bolest. Kvůli zostření nemoci se postižený nemůže volně pohybovat.

Poslední stadium je doprovázeno protržením vazivového prstence. Rosolovité jádro ploténky se dostává do míšního kanálu a tvoří se meziobratlová kýla. Pokud neprobíhá léčení, může kýla způsobit invaliditu.

 

Komplikace při osteochondróze

Bez včasného léčení osteochondrózy dojde k vážným komplikacím: vyhřeznutí ploténky, meziobratlové kýle. Kýla může v každé části páteře poškodit míchu a způsobit paralýzu různých částí těla – radikulitida.

Časem se k osteochondróze může připojit hypertonie a hypotonie, vegetativní disfunkce. Zvyšuje se riziko infarktu a mrtvice.

Nejnebezpečnější komplikací osteochondrózy krční části je stlačení obratlových arterií, které 3O-ti procenty zabezpečují zásobování mozku. Narušení krevního oběhu v této oblasti způsobuje problémy srdečně-cévního a dýchacího systému, sluchu, zraku, koordinace.

Vážnými následky osteochondrózy hrudní části mohou být mezižeberní neuralgie, problémy se srdcem, žaludkem, střevy, játry, ledvinami a slinivkou.

Osteochondróza bederní části může způsobit ischias – zánět sedacího nervu. Následkem toho má postižený silné bolesti v bedrech a noze a nemoc způsobuje chronický zánět pánevních orgánů. To může být důvodem k neplodnosti u žen a impotenci u mužů.

 

Co dělat ?

Toto je nejméně oblíbená část příspěvku, protože to, co zde bude napsáno, málokoho nadchne.

Především je třeba říct, že tato „civilizační choroba“ se nevyhne téměř nikomu v „civilizovaném světě“. Je nutno vzít v úvahu hlavně dvě věci: Osteochondróza postihuje čím dál mladší ročníky, a je to onemocnění postihující páteř. A páteří prochází mícha.

Mícha - to je taková informační dálnice, prostřednictvím které probíhá zpětná vazba mezi „řídícím centrem“- mozkem, a zbytkem organismu. A jakékoli poškození informačního toku má za následek nesprávnou výměnu informací a díky tomu možnost onemocnění jakéhokoli orgánu v těle. Ty nejčastější viz. výše.

Dá se říct, že osteochondróza má ráda ty, kteří se nehýbou, bránit se jí lze tedy pohybem (pokud je ve stádiu, ve kterém se ještě hýbat lze). Nicméně pohyb musí být správný a bezpečný. To jsou individuální záležitosti, a každý si musí naordinovat to, co mu vyhovuje, nebo se obrátit na zkušeného specialistu. Všeobecně se doporučuje plavání a různá cvičení.

Z medikamentů se doporučují masti proti zánětům a bolesti, vitamíny skupiny B, nikotinová kyselina, preparáty na doplnění vápníku, fosforu, hořčíku, manganu.

Ten, kdo má čas a prostředky může využít služeb rehabilitačních center a lázní.

Neméně důležitý je kvalitní spánek. Používat se doporučuje postel s rovným základem, ortopedická matrace, pod hlavou malý polštářek, popřípadě ortopedický polštář. Nedoporučuje se spát na břichu. Na dlouhodobé sezení se doporučují speciální židle a podsedáky proti bolesti v zádech.

V počáteční fázi nemoci lze k léčbě osteochondrózy krční části použít speciální krční límec.

Zde je seznam konzervativních způsobů léčby:

-Cvičení léčebné gymnastiky

-Izometrická kinezioterapie

-Manuální terapie

-Reflexní terapie

-Podvodní masáž

-Trakční léčení

-Magneticko-vibrační stimulace

-Elektricko-vibrační stimulace

-Ultrazvuková a laserová terapie

-Mobilizačně-vakuová terapie

-Léčebná dieta

-Psychoterapie

-Medikamentózní terapie

Strava při osteochondróze musí obsahovat velké množství bílkovin - vyjma jídel z hub, z živočišných tuků pouze máslo. Upřednostňujeme jídla vegetariánská, vařená, pečená. Ostře se snižuje spotřeba solí (solené ryby, uzeniny), cukru, cukrářských výrobků, hroznů a hroznové šťávy, silné kávy a čaje, alkoholu a kouření. Denní příjem energie 2600 kcal. Stravu přijímat 5-7 krát za den. Tato doporučení je samozřejmě nutno upravit v závislosti na výdeji energie.

Z výše uvedeného vyplývá, že k vyléčení je dobrá obnova chrupavčitých tkání a hydratace plotének. Pokud najdu nějaký zaručený recept, rád vás s ním seznámím. Lidské tělo má ohromné regenerační schopnosti, ale je nutné mu dát šanci.

Léčení osteochondrózy je dlouhodobý proces, který vyžaduje naprostou změnu životního stylu. Nejdůležitější je zbavit se nejužívanějších drog – alkoholu, cigaret a přejídání se. Pokud se vám to podaří, a zbavíte se i veškeré nadváhy, vše ostatní už půjde samo.

Hodně zdaru!!!

P.S.

Vzpomeňte na školní lavice a 24 hodin denně si opakujte:

„Narovnej se! Nehrb se!“

 

Zdroj:

clinica-tibet.ru

mz-clinic.ru

spina34.ru

ayzdorov.ru

kp.ru

a něco vlastních zkušeností.